Sposób i zasady udostępniania danych
Dokumentacja z prowadzonych rejestrów i ewidencji jest dostępna dla uprawnionych organów. Dokumentacja przebiegu nauczania może być udostępniona rodzicom/prawnym opiekunom ucznia tylko w obecności uprawnionego pracownika szkoły (Podstawa prawna: § 5 ust. 1 Rozp. MENiS z dnia 21.03.2001r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów).
Dostęp obywateli do informacji publicznej reguluje ustawa z dnia 6 września 2001r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. z 2001r. Nr 112, poz. 1198).
Ustawa nakazuje organom władzy państwowej (i innym podmiotom) udostępniać każdą informację o sprawach publicznych tj. informację publiczną (art. 1 ust.1). Wyjątek stanowią informacje niejawne oraz inne tajemnice ustawowo chronione (art. 5 ust.1). Prawo do informacji publicznej podlega ograniczeniu ze względu na prywatność osoby fizycznej lub tajemnicę przedsiębiorcy. Ograniczenie to nie ma zastosowania do osób pełniących funkcje publiczne. (art. 5 ust. 2) Zgodnie z ustawą prawo do informacji publicznej obejmuje uprawnienie do niezwłocznego uzyskania takiej informacji, zawierającej aktualną wiedzę o sprawach publicznych. Na prawo do informacji publicznej składają się uprawnienia do:
Prawo to przysługuje każdej osobie (art.2 ust.1). Od osoby występującej o informację publiczną nie wolno żądać uzasadnienia wniosku (art.2 ust.2).
Zgodnie z ustawą udostępnianie informacji publicznych następuje poprzez:
Jeżeli informacja publiczna nie została udostępniona w BIP , udostępnienie informacji publicznej możne nastąpić w formie ustnej lub pisemnej. Jeśli informacja może być udostępniona niezwłocznie, w formie ustnej lub pisemnej, osoba występująca o informację nie musi składać pisemnego wniosku.
Jeżeli informacja nie może być udostępniona niezwłocznie, obowiązuje wniosek pisemny (art.10.ust.2.). Odmowa udzielenia informacji może nastąpić jedynie ze względu na jej niejawność (ochrona danych osobowych, prawo do prywatności, tajemnica państwowa, służbowa, skarbowa, statystyczna).
Odmowa udostępnienia informacji następuje w drodze decyzji od której służy odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję o odmowie udostępnienia informacji (odwołanie składa się w sekretariacie szkoły). Odwołanie od decyzji rozpoznaje się w terminie 14 dni (art. 16, ust.2, pkt 1). Załączniki
Ilość odsłon: 1908 Dokument wytworzył(a): Ryszard Gołębiowski Wprowadził(a): Bożena Wężyk Data publikacji: 2011-12-30 12:42 Ostatnia zmiana: 2012-05-16 12:35 Zakres ostatniej zmiany: Przeniesienie do menu. Rejestr zmian - (1) Data: 2012-05-16 12:35Wprowadził(a): Bożena WężykOpis zmian: Przeniesienie do menu. Data: 2011-12-30 12:42Wprowadził(a): Bożena WężykOpis zmian: Uzupełnienie informacji |